دنياي پس از اسپرانتو

تحقيق متشکل از 9 صفحه ، در قالب word قابل ويرايش و اماده پرينت بخشی از محتوا :: مقدمه مي‌خانه اگر ساقي صاحب‌نظري داشت، مي‌خواري و مستي ره و رسمِ دگري داشت. به‌نظر مي‌رسد که شاعر از "ره و رسم" مي‌خواري موجود راضي نبوده و علت آن‌را نبودِ "ساقي صاحب‌نظردنياي پس از اسپرانتو|31014784|mzq|تحقيق دنياي پس از اسپرانتو
با سلام و خیر مقدم،در این پست توضیحات فایل دنياي پس از اسپرانتو قابل رویت می باشد برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

تحقيق
متشکل از 9 صفحه ، در قالب word قابل ويرايش و اماده پرينت

بخشی از محتوا ::
مقدمه
مي‌خانه اگر ساقي صاحب‌نظري داشت،
مي‌خواري و مستي ره و رسمِ دگري داشت.
به‌نظر مي‌رسد که شاعر از "ره و رسم" مي‌خواري موجود راضي نبوده و علت آن‌را نبودِ "ساقي صاحب‌نظر" مي‌داند. تعبير اسپرانتيستي اين شعر، شايد اين باشد که نظم زباني موجود در دنيا، نظمي صحيح و کارآمد نيست، و علت آن، فقدان اسپرانتيست‌هايي است، که از روش‌هاي درست و کارآ براي ترويج اسپرانتو در دنيا استفاده‌کنند. و اين در حالي است که اهميت زبان براي انسان – چه در ارتباط او با ديگران و چه در ارتباط او حتي با خودش – بسيار بنيادي و کليدي است، تا جايي که به‌عنوان مثال، بنابر ‌گفته‌ي لودويگ ويتگِنشتاين (1951-1889)، فيلسوف اتريشي-انگليسي:
"محدوده‌هاي زبان من، مرزهاي دنياي من است."
و اين واقعاً باعث تأسف است که محدوده‌ي دنياي اکثريت قاطع انسان‌هاي هزاره‌ي سوم، هنوز مرزهاي محدودِ زبان‌هاي قومي – و يا حداکثر ملي - ايشان است!

اهميت زبان و ويتگنشتاين
گرِگوري بِرگمَن (-1979)، نويسنده‌ي جوان کتاب جديد (2004) The little book of bathroom philosophy که در ايران با نام "کتاب کوچک فلسفه" (با ترجمه‌ي کيوان قباديان و توسط نشر اختران) منتشر شده است، در اين کتابِ موجز فلسفه، هنگامي که به ويتگنشتاين مي‌پردازد، مي‌گويد:
"نفوذ ويتگنشتاين فوق‌العاده است، زيرا براي علم فقط يک وظيفه‌ي مشروع قائل بود: توجه به کاربرد زبان به‌گونه‌اي که از معضلات فلسفي ناشي از کاربرد نادرست کلمات اجتناب شود."